Děčínský Sněžník podzim

15.12.2024

V poslední době se vracívám na místa, která jsem už dříve navštívila. Dnes jsem se vypravila na Děčínský Sněžník (723 m), kde jsem už byla v roce 2023 (Výlet Děčínský Sněžník z 21. 5. 2023). Tehdy jsem šla od autobusové zastávky Hraničář po červené turistické značce až do Děčína.

Dnes nebylo zpočátku na výlet moc dobré počasí. Byla mlha a nízké mraky. Jen mě trochu uklidňovalo, že teď na podzim bude alespoň na stromech barevné listí a že se mi podaří udělat nějaké pěkné fotografie.

Cestu jsem začala na stejném místě jako minule. Po červené a později i zelené turistické značce jsem došla k rozhledně. Naštěstí se už začaly nízké mraky rozpouštět a alespoň něco bylo z vrcholu vidět.

Rozhledna na Děčínském Sněžníku, vrcholové partie Děčínského Sněžníku poblíž rozhledny, od rozhledny vedla cesta po okraji stolové hory

Po turistických značkách jsem sešla dolů až k rozcestí Pod Koňskou hlavou a odtud už šla dál po zelené turistické značce až do Maxiček. Cesta po ní vedla zpočátku pro mě trochu nezvyklým a poměrně rozsáhlým březovým lesem.

Výhled na skály lemující stolovou horu – Děčínský Sněžník, Březové lesy cestou po zelené turistické značce (před silnicí ze Sněžníku do Maxiček),  les nedaleko Maxiček


I z Maxiček jsem už také do Děčína šla. Bylo to 4. 4. 2024 (Výlet Maxičky). Šla jsem tehdy po zelené turistické značce. Dnes jsem si vybrala cestu po žluté. Byla to v podstatě jen úzká stezička lesem, později vedoucí podél potoka Ostružník do Jalůvčí. I když byla cesta po žluté značce opravdu hezká, dnes mě tak moc bolely nohy, že jsem se v Jalůvčí rozhodla odjet odtud autobusem do Děčína a cestu nedokončit. To zatím naštěstí moc často nedělám. Začátek dnešního výletu slibně nevypadal, ale nakonec to byla moc hezká cesta s nádherně barevnými stromy.

O Děčínském Sněžníku i o rozhledně jsem už psala v článku o výletě z 21. 5. 2023, ale raději základní informace zopakuji:

Děčínský Sněžník (723 m) je výrazná stolová hora, po Pěnkavčím vrchu, Jedlové a Studenci je čtvrtým nejvyšším vrcholem Děčínska. Jeho vrcholová plošina mírně se sklánějící k severovýchodu dosahuje úctyhodných rozměrů 1600 x 600 metrů. Po většině svého obvodu lemují plošinu vysoké pískovcové stěny, jejichž postupným zvětráváním a následným lámáním vznikly na četných místech nekrasové jeskyně. Jednou z nich je při jihovýchodním úpatí hory zachovalá, ale veřejnosti nepřístupná Jeskyně pod Sněžníkem. Od roku 1999 je tato "Jeskyně pod Sněžníkem" chráněna jako přírodní památka. Děčínský Sněžník, tvořený svrchnokřídovými turonskými pískovci, je téměř celý zalesněný. Většinu jeho svahů pokrývají smrkové porosty, v menší míře se vyskytuje borovice, modřín a buk, a pro vrcholovou část jsou typické i břízy a jeřáby.

Rozhledna Děčínský Sněžník patří k nejkrásnějším rozhlednám v Česku. Leží v nadmořské výšce 723 metrů a na vrchol vede celkem 153 schodů. Z vrcholové plošiny s romantickým cimbuřím je monumentální kruhový výhled do kraje. Z rozhledny je možné při jasném počasí uvidět Ještěd, Milešovku, pohoří Krušné hory i České středohoří.

Děčínský Sněžník2 – 21. října 2024