Grünwaldské vřesoviště

28.10.2024

Před několika měsíci (18. června 2024 – výlet Fláje) jsem šla od hráze Flájské přehrady do Nového Města. Chtěla jsem tehdy projít i přes Grünwaldské vřesoviště, ale z časového důvodu se mně to nepovedlo. Šla jsem tehdy po červené značce vedoucí jen kolem této oblasti. Místo mě ale velmi zajímalo, a proto jsem se sem dnes vypravila znovu.

Přírodní rezervace Grünwaldské vřesoviště se nachází jižně od obce Moldava v přírodním parku Loučenská hornatina. Název je odvozen od vesnice Grünwald (Pastviny), která zde dříve stávala. Lokalita leží v nadmořské výšce 840 - 860 m, a tak se jedná o rašeliniště vrchovištního typu s porostem kleče a typickou rašelinnou květenou. Roste zde například rosnatka okrouhlolistá, šícha černá, rojovník bahenní, kyhanka sivolistá a vřes obecný. Vřesoviště je významným místem výskytu ohroženého tetřívka obecného. Jsou zde také patrné pozůstatky po dřívější těžbě rašeliny, která se zde získávala pro léčebné účely lázní Teplice. Průměrná mocnost rašeliny dosahuje 4,5 - 5 m a nechybí zde ani malé rašelinné jezírko.

Zpevněná cesta Přírodní rezervací Grünwaldské vřesoviště a les podél cesty

Stávající přírodní rezervace představuje jedno z nejlépe zachovalých vrchovišť v Krušných horách. V lokalitě jsou prováděny zásahy vedoucí k obnově vodního režimu lokality (budování přehrádek v odvodňovacích kanálech). Došlo zde k obnově masivní rašelinné činnosti, přičemž v centrální zóně rezervace vlivem vysokého zamokření ustupují dříve vysazené dřeviny a dochází k přirozené zonaci vegetačního krytu. Současný stav rezervace je optimální a dlouhodobě stabilizovaný. Území je od roku 1989 chráněno. Důvodem ochrany je zachování rašeliniště vrchovištního typu s porostem více forem borovice blatky.

Cestu jsem začala u autobusové zastávky Moldava, myslivna, kam jsem přijela autobusem z Teplic. V nedávné době dost pršelo, a tak jsem si pro tento výlet vybrala jen zpevněné cesty, kterých tu vede několik a dá se z nich vytvořit okruh, vedoucí téměř celou oblastí. Jen v jednom místě jsem ze zpevněné cesty odbočila, abych si lépe prohlédla podmáčené louky. Po zpevněných cestách jsem došla až na červenou turistickou značku, vedoucí od Vrchu Tří pánů do Nového Města. Na návrší stojí tři stožáry větrné elektrárny, viditelné až z Teplic. Z Nového Města jsem se pak přes Teplice vrátila do Prahy. Teď na podzim, kdy se začíná zbarvovat listí stromů, je celá oblast asi krásnější než jindy. Je to nádherné místo, takže nemá smysl ani víc říkat, lépe je podívat se na fotografie.

Rozlehlé zamokřené louky v Přírodní rezervaci Grünwaldské vřesoviště, pramení zde Flájský potok

Větrná elektrárna na planině pod vrchem Tří pánů, před odjezdem autobusu jsem se šla projít směrem k vrchu Bouřňák a toto je výhled z cesty

Grünwaldské vřesoviště -15. října 2024