Kalvárie a hrad Kamýk

31.03.2024

České středohoří moc neznám. Sice jsem už několik vrcholů zdolala, ale stále nacházím místa, kterými jsem ani nikdy neprojížděla. Dnes jsem se chtěla podívat na vrch Kalvárii se třemi kříži a pak také navštívit hrad Kamýk.

Cestu jsem začala v obci Libochovany. Nejprve jsem si zpovzdálí vyfotografovala zámek a pak zamířila ke kostelu Narození Panny Marie, postavenému na konci 19. století. Odtud jsem se vypravila po žluté turistické značce k vrcholu kopce Hrádek a odtud přes mělké údolí ke Kalvárii. Na skalním ostrohu tohoto kopce nad labskou soutěskou - Bránou Čech – stojí Tři kříže.

Tři kříže – v pozadí vrch Lovoš, pohled od Tří křížů do labského kaňonu (vrch vlevo je Milešovka), Libochovany – zámek, kostel a v pozadí dálniční most

Libochovany s necelými šesti sty obyvatel je velmi stará obec. První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1057. Nejprve patřila kladrubskému a doksanskému klášteru, ale později se zde vystřídalo mnoho dalších majitelů.

Zámek Libochovany stojí na místě bývalé tvrze. Ta byla na konci 16. století upravena na pozdně renesanční zámek, který byl ale později ještě několikrát upravován. Je to patrová budova s kamenným renesančním portálem a mansardovou střechou. V současnosti je zámek v majetku soukromé osoby.

Kostel Narození Panny Marie byl vybudován v letech 1893-95 v pseudogotickém slohu. Jedná se o jednolodní podélnou stavbu s průčelní hranolovitou věží, se dvěma transepty, s polygonálním presbytářem a přízemní sakristií. Po obou stranách věže je objekt mírně rozšířen o schodiště na kůr a boční kapli. Oltářní obraz a obrazy na bočních oltářích jsou signovány J. Heřman z roku 1894.

V oblasti v okolí vrchu Kalvárie se nachází Přírodní památka Kalvárie, která zahrnuje strmé skalnaté svahy nad řekou Labe. Vyskytuje se zde řada chráněných rostlin a živočichů. Z květeny zde můžete najít kozinec bezlodyžný, kozinec rakouský, koniklec luční český nebo kosatec bezlistý. Z živočichů zde žije vzácná ještěrka zelená a teplomilní brouci, pavouci a další bezobratlí.

Vyhlídka Tři kříže se nachází vysoko nad Labem. Západně od ní na dalším skalním žebru jsem viděla ruinu nějaké stavby. Vypadalo to, že tu kdysi stával dům. Dnes nad zbytky zdí vlála česká vlajka. Před časem jsem po druhé straně řeky šla (článek "Porta Bohemica" z 8. 12. 2022), ale i když jsem ze skalních vyhlídek udělala mnoho fotografií, křížů jsem si nevšimla. Z místa je pěkný výhled do údolí Labe, a i do jeho skalnatého kaňonu. Chvíli jsem se tady rozhlížela a pak pokračovala dál po zelené turistické značce kolem barokní kaple Navštívení Panny Marie z roku 1759 do obce Kamýk. Kamýk s asi dvěma sty obyvatel je poměrně stará obec. Nejstarší písemná zmínka pochází už z roku 1319.

Obec Kamýk, na skalnatém ostrohu hrad Kamýk, dole pod ním zámek (žlutá budova), zřícenina hradu Kamýk, hradní okno s výhledem na vrch Radobýl

Nad obcí se na skalním ostrohu tyčí zřícenina hradu Kamýk. Dnes už z něho moc nezbylo. Hrad pochází ze 14. století. Do dnešní doby se dochovala část pětiboké věžovité budovy na vrcholku skály, stopy po obvodové hradbě a jižní stěna se třemi okny. Pod návrší s hradem jsem ze středu obce přišla po modré turistické značce, ale po další pěšině se dá dojít až nahoru k hradu. To jsem také udělala. Z vrcholu se nabízí nádherný výhled do kraje a na výrazné vrcholy Českého středomoří, jako jsou Milešovka nebo Lovoš. Celý hrad jsem obešla, udělala si několik fotografií a pak se opět vrátila do středu obce. Tady jsem si ještě vyfotografovala budovu, o které jsem si myslela, že to je budova bývalého zámku. Ale jistá si tím stoprocentně nejsem.

Zámek Kamýk se nachází na okraji hospodářského dvora. Na jeho místě stávala původně tvrz ze 16. století. Ve druhé polovině 19. století nechal tvrz její nový majitel zbourat a postavit na jejím místě novorenesanční zámek.

Po modré turistické značce jsem pokračovala v cestě. Kolem rozsáhlého sadu jsem došla do obce Malíč. Tady jsem se od značené cesty odpojila a nejprve po polní cestě do další obce Michalovice a pak po silnici došla do Žalhostic na železniční zastávku. Ta se ale jmenuje Velké Žernoseky. Měla jsem do odjezdu vlaku chvíli čas, a tak jsem přešla koleje a chtěla si vyfotografovat Žernosecké jezero. Sice jsem nějaké fotografie udělala, ale až k vodě jsem se nedostala.

Výhled na České středohoří z cesty z obce Malíč do Michalovic, Žernosecké jezero

Žernosecké, někdy také nazývané Píšťanské jezero, je jezero vzniklé na pravém břehu Labe v 50. a 60. letech zatopením bývalé pískovny. Má rozlohu asi 90 ha a nachází se na něm tři ostrovy. Slouží především k rekreaci a poskytuje dobré podmínky především pro windsurfing, ale i ostatní vodní sporty.

Dnešní výlet krajinou s mnoha rozkvetlými keři byl moc hezký, ale přece jen mi ho něco trochu pokazilo – vlak, kterým jsem chtěla odjet domů měl téměř hodinu zpoždění.

Kalvárie a hrad Kamýk – 19. března 2024