Kostel Krista Spasitele Barrandov

29.02.2024

Na Barrandově jsem byla naposledy před čtyřmi lety. Tehdy mě zajímaly hlavně prvorepublikové vily. Ještě předtím jsem na barrandovském sídlišti začínala cestu do Prokopského údolí a na hradiště Butovice. Ale ani při jednom z těchto výletů jsem o kostele neslyšela. V roce 2020 byl už sice postavený, ale ještě nebyl vysvěcený. Dozvěděla jsem se o něm až nyní.

Nové moderní kostely mě zajímají a kdykoli mám možnost, snažím se je navštívit. Viděla jsem například pěkný kostel sv. Rodiny z roku 1997 podle návrhu arch. Michala Brixe v Luhačovicích nebo kostel sv. Ducha z let 2002 – 2014 podle projektu slovinského architekta Ivo Goropevšeka ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Kostel Krista Spasitele na Barrandově je otevřen k nahlédnutí vždy 20 minut před začátkem mše nebo v sobotu a neděli odpoledne. O víkendech v Praze moc nebývám, a tak jsem se sem vypravila dnes, abych si kostel vyfotografovala alespoň zvenku. Přes skleněné dveře se mi podařilo nahlédnout i do interiéru, ale fotografie se mně moc nepovedly. Interiér je jednoduchý a krásný, plný světla. Trochu mi tím světlem připomněl kostel sv. Ducha ve Starém Městě.

Nový kostel Krista Spasitele s komunitním centrem a kavárnou na pražském Barrandově navazuje moderními výrazovými prostředky na historický vývoj sakrální architektury. Návrh stavby se musel vypořádat s poměrně stísněnými prostorovými možnostmi stavebního pozemku a také s neobvyklou krajovou polohou vůči stávající zástavbě. Byl postaven podle návrhu architektů Jakuba Žišky a Pavla Šmelhause z roku 2013. Symbolický základní kámen byl slavnostně posvěcen 1. listopadu 2018 a je vsazen do pravé části vstupního portálu. Stavbu realizovala firma Metrostav. Slavnostní zasvěcení kostela proběhlo na slavnost Ježíše Krista Krále 22. listopadu 2020.

Kostel Krista Spasitele na Barrandově - vpředu busta Charlese de Gaulla, kostel Krista Spasitele s kavárnou a komunitním centrem, interiér kostela – foto přes dvoje skleněné dveře, skleněný kříž s ukřižovaným Kristem

Jednoduchý pravoúhlý půdorys ve tvaru kříže představuje řád a jistotu. Válcová kaple stojící v půlkruhovém závěru hlavní lodi a velké válcovité střešní okno naproti tomu odkazuje k nekonečnu a transcendentnu. Bílá barva hladkých omítek v exteriéru i interiéru symbolizuje čistotu. Zmíněné válcovité okno, jakýsi zlatý prstenec nad oltářem, navazuje na kopule nad křížením lodí starověkých křesťanských chrámů. Zároveň je zdrojem světla, a to nejen reálným, ale i symbolickým; je průhledem do nebe v běžném slova smyslu, ale symbolicky také v křesťanském smyslu slova nebe jakožto Božího království. Tento technicky náročný prvek realizovala firma JOFO s.r.o.

Dalším zdrojem světla je tzv. pásové okno pod stropem, které lemuje obvod celého kostela kromě věže. Další atypickou součástí architektury je vnitřní válcová adorační Kaple Nejsvětější svátosti – byla svařena ze slitiny hliníku přímo na místě uvnitř kostela.

Skleněný kříž (realizovaný firmou Lhotský s.r.o.) je též součástí architektonického návrhu. Původně byl navržen jen jeho rozměr a umístění, předpokládaným materiálem bylo dřevo. Po mnoha diskusích bylo nakonec zvoleno sklo, které místo kříže jakožto reálného nástroje Kristova umučení umožňuje vnímat kříž jako symbol celku Kristovy smrti a vzkříšení. Také dřevěná socha Krista bude představovat Ježíše vzkříšeného.

Pro modulaci akustiky prostoru jsou v interiéru realizovány akustické prvky ve formě svislých pruhů na stěnách, textilních obkladů a žebrování stropu a závěru kůru. Akustice prostoru byla věnována velká pozornost již od prvních návrhů stavby s ohledem na to, že na kůru budou instalovány varhany.

Je velmi sympatické, že se již v zadání návrhu stavby objevil požadavek nejen na stavbu kostela, ale i na vybudování komunitního centra s kavárnou. Mohla tak vzniknout stavba, ve které se všechny funkce vhodně doplňují, která slouží všem obyvatelům Barrandova a může se stát těžištěm společenského života.Komfortní komunitní centrum je situováno do sníženého přízemí. Klubovny i prostorný flexibilní společenský sál se otevírají prosklenými stěnami na jih, na venkovní terasy, které v létě příjemně stíní stromy přilehlého parku. V komunitním centru se také nachází kanceláře farnosti s knihovnou.

Vzdušná kavárna "Kristian" s terasou situovaná za kostel do vnitrobloku má přímou návaznost na park a dětské hřiště. Celá stavba je řešena moderními energeticky úspornými technologiemi. Stavba je vytápěna ekologickým tepelným čerpadlem systémem voda-voda ze sedmi vrtů přibližně 100m hlubokých, prostory komunitního centra s kavárnou jsou větrány rekuperačními jednotkami. Stavba je také plně bezbariérová, tzn. včetně kůru.

Je to krásný kostel. I když jsem si myslela, že mně pohled zvenku bude stačit, asi se sem přece jen někdy vypravím, abych si prohlédla i interiér.

Praha –Barrandov - kostel Krista Spasitele - 20. února 2024