Obříství

01.03.2025

Nevím, jak to mají jiní lidé, ale mně se krajina, kterou vídávám při cestě autobusem z Prahy do Mělníka, moc nelíbí. Přesto se ale i zde nacházejí skutečně pěkná místa, která stojí za to navštívit. Dnes jsem se vypravila do Obříství, a po jeho krátké prohlídce pokračovala k soutoku našich dvou největších řek – Vltavy a Labe.

Obříství s asi 1700 obyvatel leží v okrese Mělník ve Středočeském kraji. Je to stará obec, první písemná zmínka o obci pochází z roku 1290. Dnešní cestu jsem začala na moc pěkné návsi s parčíkem v jejím centru. Na první pohled mě zaujal uprostřed parčíku stojící morový sloup, připomínající konec morové epidemie roku 1714. Jeho vrchol je ozdoben sousoším Panny Marie s Ježíškem a sv. Josefem. Sochy kolem jeho podstavce představují sv. Rocha, sv. Šebestiána, sv. Pavlíny a sv. Barbory. Za povšimnutí stojí i několik na návsi stojících domů s pěknými barokními vjezdy. Obec celkově působí velmi úpravně. Nejhodnotnější stavby se nacházejí v severovýchodním rohu návsi. Naleznete zde kostel Narození sv. Jana Křtitele s dřevěnou renesanční zvonicí a zámek.

Náves s morovým sloupem, kostel Narození sv. Jana Křtitele, zvonice a památník padlým, zámek v Obříství - pohled od Labe

Kostel Narození sv. Jana Křtitele byl původně vystavěn v románském slohu, ale v 15. století byl nejprve přestavěn goticky a v 16. století pak renesančně. Další úpravy kostela byly realizovány v 17. a 18. století. Jedná se o jednolodní obdélnou stavbu s trojbokým závěrem, s obdélnou předsíní a sakristií, a s osmibokou věží s cibulovou bání. Zařízení je převážně barokní.

Dřevěnou renesanční zvonice vzpěradlové konstrukce pochází ze 16. století. Dřevěná část je umístěná na kamenné podezdívce a je zakončená mansardovou střechou.

Při dnešní návštěvě mě velmi zaujal velmi pěkný památník obětem 1. světové války. Je tvořen jednotlivými kameny, na kterých je vytesáno jméno oběti s rokem a místem, kde a kdy dotyčný padl a kolik mu bylo let. Podobný památník jsem ještě nikdy neviděla. Je umístěn těsně před zvonicí.

Západně od kostela pak stojí zámek Obříství. V současnosti je v rukou soukromého vlastníka a je veřejnosti je nepřístupný. Proto jsem si ho vyfotografovala jen z ulice. S přestavbou původní tvrze na zámek započal počátkem 17. století majitel panství Václav Pětipeský z Chyš. V následujících staletích byl zámek několikrát opravován a přestavován, až ho v roce 1847 koupil Josef Trauttmannsdorf, který ho nechal pozdně klasicistně upravit na své letní sídlo.

Ve 20. letech 20. století se zámek stal součástí velkostatku a byl využíván k bydlení. Po roce 1949 byly jeho prostory přizpůsobeny pro potřeby měšťanské školy, která zde sídlila až do roku 1999. K zámku patří i udržovaný park.

V obci se nachází také památník Bedřicha Smetany, který obec často navštěvoval. Údajně zde skládal operu Prodaná nevěsta. Budova, ve které je památník umístěn, je hodnotným příkladem zděné architektury vesnice z počátku 19. století. Památník jsem však nenavštívila.

Po prohlídce centra obce jsem se vydala k soutoku Vltavy a Labe.

Soutok Vltavy a Labe, Vltava u soutoku, Labe

Cesta po labském břehu nebyla dnes moc jednoduchá. Před několika dny sněžilo, a tak jsem šla většinou sněhem. Moc lidí teď v zimě k soutoku nechodí, narazila jsem jen na dvoje stopy. Na území mezi oběma řekami leží chráněný lužní les. Měl by být bezzásahový, a tak je v něm dost popadaných stromů. Některé spadly i přes cestu, ale daly se obejít. Cesta byla obtížná jen tím sněhem, i když ho nebylo moc. Soutok s výhledem na kostel sv. Petra a Pavla a zámek v Mělníku ale určitě stojí za návštěvu.

Je zajímavé, jak jsou u soutoku obě řeky jiné. Voda Labe plyne pomalu, zato Vltava je taková "divoká". I její okolí je pěkné. Škoda jen, že po jejím pravém břehu nevede žádná cesta. Sice by se asi dalo projít lužním lesem, ale na to jsem si v dnešním mrazivém dni netroufla. Vrátila jsem se nazpět stejnou cestou.

Obrázek z cesty k soutoku, Labe, pilíře starého labského jezu, v pozadí nový jez

Při zpáteční cestě jsem si vyfotografovala pilíře Starého labského jezu, který vznikl v letech 1908-12 jen kousek od obce. Je významnou technickou památkou vodního stavitelství z počátku 20. století, postavenou podle návrhu architekta Pavla Janáka. Jez byl tvořen třemi železobetonovými pilíři. Mezi nábřežním a středním pilířem se nachází ocelová mostová konstrukce. Až do roku 1974 zajišťoval vzdutí vody v Labi pro zajištění plavebního provozu, poté jeho funkci převzal moderní sektorový jez, vystavěný přibližně o 400 m níže po proudu.

Prošla jsem kolem Obříství a podél Labe pokračovala ke Štěpánskému mostu. A tady moje cesta skončila – autobusem jsem se vrátila do Prahy. Zase se nedá nakonec říct nic jiného než, že to byl opět pěkný výlet.

Obříství – 18. února 2025